یکشنبه, 5 خرداد 1398
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
سال رونق اقتصادی
آغاز عملیات اجرایی حفر طولانی ترین تونل انتقال آب خاورمیانه

خلاصه وضعیت منابع آب استان کرمان :

استان کرمان با وسعتی بالغ بر 180000 کیلومتر مربع بعنوان پهناورترین استان در جنوب کشورقرار دارد . این استان با متوسط بارندگی سالیانه129 میلیمتر ، در سطح کشور در زمره مناطق خشک محسوب می شود . کاهش نزولات جوی ، تداوم خشکسالی ، رشد جمعیت و افزایش سطح زیر کشت باغات باعث گردیده حجم ذخیره سفره های آب زیرزمینی کاهش یافته و تداوم این روند موجب افت کمی و کیفی منابع آب و بحرانی شدن بسیاری از دشت ها شده است .

عدم امکان تأمین آب شرب مطمئن ، برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی ، نشست زمین ، عدم امکان استفاده از ظرفیت معادن و امکانات بالقوه استان و ... از جمله اثرات ناشی از این بحران می باشد به همین دلیل شرکت آب منطقه ای کرمان با توجه به سیاستهای راهبردی بلند مدت توسعه منابع آب و در راستای حفظ سفره های آب زیرزمینی و تعادل بخشی آبخوان ها تمهیداتی را در محدوده وظایف خود با همکاری و هماهنگی دیگر ارگانها از جمله استانداری و سازمان جهاد کشاورزی اتخاذ نموده است که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

-         ترغیب کشاورزان به استفاده از سیستم های نوین آبیاری (قطره ای – بارانی )

-         اولویت بخشی در تخصیص های جدید آب جهت مصارف شرب و بهداشت شهری و روستایی ، صنعت ، مجتمع های گلخانه ای و دامداری ها

-         اعمال کاهش پروانه بهره برداری چاهها با توجه به قوانین و مقررات مربوطه

-         تقویت فعالیتهای اطلاع رسانی و نظرسنجی در ارتباط با خشکسالی با برگزاری جلسات و کارگاههای آموزشی مستمر در سطح استان

-         کنترل برداشت و جلوگیری از اضافه برداشت چاههای مجاز توسط گروههای گشت و بازرسی

-         پیگیری نصب کنتورهای هوشمند آب و برق چاههای مجاز جهت کنترل میزان بهره برداری

-        مطالعات مربوط به انتقال آب حوزه به حوزه


 

در اکثر مناطق استان کرمان  بدلیل مصرف بیش از حد منابع آب سالانه یک متر سطح آب پایین رفته و آینده حیات استان در مخاطره جدی است .
بازدید:9839
آخرین به روزرسانی: 1394/10/13