یکشنبه, 6 مهر 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
سال جهش تولید
#هر هفته_الف_ب_ایران
سد تنگوئیه سیرجان
سد جیرفت
سد بافت
سد نسا بم
سد قدرونی راور
سدها (بافت ، جیرفت ، نسابم)

خلاصه وضعیت منابع آب استان کرمان :

استان کرمان با وسعتی بالغ بر 180000 کیلومتر مربع بعنوان پهناورترین استان در جنوب کشورقرار دارد . این استان با متوسط بارندگی سالیانه129 میلیمتر ، در سطح کشور در زمره مناطق خشک محسوب می شود . کاهش نزولات جوی ، تداوم خشکسالی ، رشد جمعیت و افزایش سطح زیر کشت باغات باعث گردیده حجم ذخیره سفره های آب زیرزمینی کاهش یافته و تداوم این روند موجب افت کمی و کیفی منابع آب و بحرانی شدن بسیاری از دشت ها شده است .

عدم امکان تأمین آب شرب مطمئن ، برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی ، نشست زمین ، عدم امکان استفاده از ظرفیت معادن و امکانات بالقوه استان و ... از جمله اثرات ناشی از این بحران می باشد به همین دلیل شرکت آب منطقه ای کرمان با توجه به سیاستهای راهبردی بلند مدت توسعه منابع آب و در راستای حفظ سفره های آب زیرزمینی و تعادل بخشی آبخوان ها تمهیداتی را در محدوده وظایف خود با همکاری و هماهنگی دیگر ارگانها از جمله استانداری و سازمان جهاد کشاورزی اتخاذ نموده است که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

-         ترغیب کشاورزان به استفاده از سیستم های نوین آبیاری (قطره ای – بارانی )

-         اولویت بخشی در تخصیص های جدید آب جهت مصارف شرب و بهداشت شهری و روستایی ، صنعت ، مجتمع های گلخانه ای و دامداری ها

-         اعمال کاهش پروانه بهره برداری چاهها با توجه به قوانین و مقررات مربوطه

-         تقویت فعالیتهای اطلاع رسانی و نظرسنجی در ارتباط با خشکسالی با برگزاری جلسات و کارگاههای آموزشی مستمر در سطح استان

-         کنترل برداشت و جلوگیری از اضافه برداشت چاههای مجاز توسط گروههای گشت و بازرسی

-         پیگیری نصب کنتورهای هوشمند آب و برق چاههای مجاز جهت کنترل میزان بهره برداری

-        مطالعات مربوط به انتقال آب حوزه به حوزه


 

در اکثر مناطق استان کرمان  بدلیل مصرف بیش از حد منابع آب سالانه یک متر سطح آب پایین رفته و آینده حیات استان در مخاطره جدی است .
بازدید:11677
آخرین به روزرسانی: 1399/06/21