|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

ادوات الکترونیکی (لاگرها)

 فعالیت های انجام شده و در دست اجرای شرکت آب منطقه ای کرمان در خصوص نصب و راه اندازی و بهره برداری از ادوات و تجهیزات الکترونیکی ایستگاههای سنجش منابع آب سطحی وزیرزمینی

 به دلیل سیاست کلی مبنی بر استفاده بهینه از دستگاههای خریداری شده و عدم خرید دستگاه جدید، تمامی دستگاههای معیوب موجود در استان تعمیر و نصب مجدد گردیدند سعی شده خلا آماری به حداقل برسد  و بهره برداری از آنها در حال انجام است . همچنین در راستای سیاستهای کلی شرکت مدیریت منابع آب مبنی بر بکارگیری و راه اندازی تجهیزات الکترونیکی در ایستگاههای سنجش منابع آب استان و پیاده سازی سامانه انتقال مخابراتی GPRS  اقداماتی صورت گرفته که به آنها اشاره میگردد.

GPRS ( General Packet Radio Service) و فواید آن :

اول : اینکه به استفاده کننده امکان می دهد تا همواره ارتباط خود با اینترنت را حفظ نماید و دیگر لازم نیست برای برقراری ارتباط هر دفعه به شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت وصل شود .

دوماً : GPRS به صورت ذاتی دارای سرعت به مراتب بالاتری نسبت به خطوط ارتباطی داده معمولی در موبایل می باشد . خطوط معمولی موبایل حداکثر دارای سرعت 9.6 کیلوبیت در ثانیه می باشند و در صورت استفاده از سرویس High-Speed Circuit Switched Data یا همان HSCSD حداکثر می توانند از سرعت 1.44 کیلوبیت در ثانیه بهره ببرند . این در حالی است که GPRS به راحتی می تواند با سرعت 40 کیلوبیت در ثانیه استفاده کننده را به اینترنت متصل نماید که حداقل چهار برابر سرعت معمول خطوط داده در موبایلهای معمولی می باشد .

سومین و اصلی ترین مزیت GPRS این است که استفاده کننده مبلغ ارتباط خود را بر اساس مقدار اطلاعات ورودی و خروجی به شرکت ارائه دهنده سرویس می پردازد و نه بر اساس مدت زمانی که به اینترنت متصل میباشد . این به آن معنا است که ممکن است استفاده کننده تمامی روز بر روی اینترنت باشد اما فقط در هنگام ارسال یک پیغام مبلغی را پرداخت   مینماید.

لیست ایستگاههای مجهز به ادوات الکترونیکی آبهای سطحی استان کرمان

 

نوع ایستگاه

 

تعداد

 

وضعیت استخراج اطلاعات

هیدرومتری

13

Lap top

بارانسنج

7

online

تبخیر سنجی

2

Lap top

برفسنجی

1

online

 
 

لیست ایستگاههای مجهز به ادوات الکترونیکی آبهای زیرزمینی استان کرمان

 

نوع ایستگاه

 

تعداد

 

وضعیت استخراج اطلاعات

سطح سنج درون چاهی

13

Lap top

سطح سنج درون چاهی

7

online

 

دستگاههای سطح سنج درون چاهی Dipper   و Dipper T به دلیل عدم قابلیت وصل اتوماتیک به سامانه GPRS استخراج کدهای این دستگاهها و بهتر شدن نتیجه کار نیاز به بررسی و آزمایشهای فراوان در زمینه های مختلف بود .

شرکت آب منطقه ای کرمان به عنوان اولین شرکت آب منطقه ای که توانایی تجهیز این ادوات را به سامانه GPRS دارد توانست کلیه دستگاه استان را دیکد کرده و هم اکنون اطلاعات آنها به صورت Online از طریق سامانه GPRS بر روی سایت مطالعات قابل دریافت می باشد . در پروزه آنلاین سازی ایستگاهها جهت برقراری ارتباط اقدام به ساخت دستگاه RTU  گردید.

 

 RTU  چیست ؟

مشخصات طرا حی :                                                          

حداکثر توان مصرفی دستگاه :  2 وات

بازه دمایی کاری: -20 تا 55 درجه سانتیگراد

رطوبت هوا: 5 تا 95 درصد نامتراکم

ولتاژ ورودی : 12 ولت

ولتاژ خروجی : 5V, 3.3V, 9V

دارای چهار پورت دیجیتال

دارای پورت آنالوگ

دارای پورت سریال

دارای سنسور دمای محیط

دارای سیستم تشخیص کارت های RFID

مودم : باند 1800-900 ساپورت می کند.                                              

 

روش  های ارتباطی  RTU :

     برقراری ارتباط RTU با server از دو بستر SMS و GPRS می باشد که اولویت در ارسال GPRS می باشد؛ در صورت عدم ارتباط از طریق GPRS ارتباط گیری از طریق  SMS  فعال می شود .  

     با توجه به اینکه GPRS یک بستر ارتباط ارتباطی نا ایمن می باشد، و در مورد ارتباطات نامعتبر، این ارتباطات از طرف مخابرات مرتبا لغو می شوند، به صورت تجربی به راهکاری رسیده ایم که هر چهار دقیقه یک بار شامل یک packet شامل یک بایت اطلاعات از طرف RTU ارسال می شود تا ارتباط به عنوان یک ارتباط نامعتبر در نظر گرفته نشده و لغو نشود. در این ارتباط RTU مرتبا در حال ارتباط گیری با Server می باشد و این سعی دائما بر بستر GPRS انجام می شود. حال اگر این ارتباط برقرار بود که چه بهتر و برای تداوم ارتباط Packet کذایی نیز هر چهار دقیقه یکبار ارسال می شود ولی اگر ارتباط قطع شود و یا به هر دلیلی انجام نشود  این ارتباط از طریق بستر SMS برقرار می شود و در انتها در صورت بر قرار نشدن ارتباط با استفاده از بحث SMS این مشکل گزارش می شود .

هدف از اجرای پروژه :

با توجه به قدیمی بودن لاگرهای باران سنج موجود و نیز نیاز به آنلاین نمودن آنها ، تصمیم بر این شد که از RTU ساخته شده توسط این شرکت با قابلیت های ذیل استفاده گردد .

1- امکان تخلیه اطلاعات از راه دور

2- تخلیه اطلاعات به صورت منظم و برنامه ریزی شده ( روزانه – هفتگی – ماهیانه )

3- امکان گزارش گیری از سیستم در بازه زمانی مورد نیاز

4- امکان ثبت اطلاعات به صورت دستی در محل و مقایسه اطلاعات دستی و انلاین

5- امکان ثبت حضور پرسنل در محل ایستگاه

6- اماکن محاسبه خطا در زمان وقوع رگبار

7- اطلاع از زمان وقوع رگبار از طریق پیام کوتاه

محاسن سیستم جدید :

با توجه به اینکه در لاگرهای قدیم خطای مربوط به گریز آب در هنگام رگبار وجود ندارد طبیعتا همیشه با خطایی در اندازه گیری مواجه هستیم .

در سیستم قدیم جهت رفع مشکل ضرایب اندازه گیری در هفت حالت مختلف لحاظ گردیده که در سرعت های بارش مختلف این خطا توسط ضریب اعمال شده به صورت دستی اصلاح می گردید ، که در سیستم فوق این ضرایب به صورت خودکار در سیستم لحاظ و مقدار واقعی نمایش داده می شود .

سیستم باران سنج قدیم

 

سیستم باران سنج جدید

 

محاسبه میزان آب سر ریز شده از پیمانه در زمان وقوع رگبار

 

از آنجا که بارانسنجهای الکترونیکی موجود قابلیت تشخیص باران بصورت آنلاین را نداشتند، استان کرمان بعنوان اولین و تنهاترین استان توانست با ایجاد نرم افزاری این قابلیت را ایجاد نماید.

 تاریخ ثبت :
  آخرین به روزرسانی : 1399/06/21
 
 4901
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 23
 • بیشترین بازدید همزمان : 124
 • بازدید امروز : 628
 • بازدید دیروز : 4,722
 • کل بازدید : 2,396,561
 • آخرین به روزرسانی : 1400/05/02 23:35:15
 • شناسه IP شما : 3.235.174.99

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : کرمان - خیابان پاسداران
 • کدپستی : 7614634641
 • تلفن : 03432224482-4
 • فاکس : 03432220314
 • پست الکترونیکی : info[at]krrw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا :